2021 election results archive
Tuesday 30 November 2021
Result of the by-election Franche and Habberley North ward
Name of candidate | Description | Number of votes | Elected |
---|---|---|---|
HINE, Douglas Peter | Independent | 198 | No |
KNOWLES, Nigel | Labour Party | 372 | No |
ROSS, David Richard | The Conservative Party Candidate | 564 | Yes |
WALKER, Oliver Yasha | Liberal Democrats | 245 | No |
Turnout: 18.31%
Rejected ballot papers: 6
Download result of the by-election Franche and Habberley North ward signed declaration
Tuesday 24 August 2021
Notice of uncontested election for a parish councillor
Rock Parish Council
Name of Candidate | Home address | Description (if any) |
---|---|---|
Seldon, Emily | Address in Wyre Forest | The Conservative Party Candidate |
View signed declaration of uncontested election for Rock Parish Council
Thursday 6 May 2021
Local count totals for the election of the West Mercia Police and Crime Commissoner stage one
Name of Candidate | Description (if any) | Number of votes |
---|---|---|
CAMPION, John | The Conservative Party Candidate | 14,647 |
JEWELL, Peter Anthony Edmund | Reform UK | 1,506 |
ROWLEY, Margaret | Liberal Democrats | 3,283 |
SAHOTA, Kuldip | Labour Party Candidate | 5,050 |
Turnout: 32.21%
Rejected ballot papers: 533
View signed declaration of local count total stage one (form 3)
Thursday 6 May 2021
Result of the election for a parish councillor
Bewdley West Ward
Name of Candidate | Description (if any) | Number of votes | Elected |
---|---|---|---|
BEESON John Kenneth | Independent Health Concern | 190 | |
BILLETT Colin Charles | Labour Party | 191 | |
DAVIS John Edward | Green Party | 99 | |
SELDON Emily | The Conservative Party Candidate | 451 | Yes |
Turnout : 42.72%
Rejected ballot papers: 2
Thursday 6 May 2021
Result of the election Kidderminster Town Council
Ward | Elected |
---|---|
Aggborough & Spennells | ASTON John Cedric - Independent DYKE Helen Elizabeth - Independent HINE Doug - Independent |
Blakebrook & Habberley South | PHILLIPS Julian Alan Charles - Conservative Party Candidate SMITH Juliet Denise - Conservative Party Candidate STOKES Edward James - Conservative Party Candidate |
Broadwaters | MUIR Tony Andrew - The Conservative Party Candidate RAYNER Mary Alice - Independent ROOK Sarah Elizabeth Nicole - Labour Party |
Foley Park & Hoobrook | CHAMBERS Darren - Conservative Party Candidate GALE Kevin George - Conservative Party Candidate GALE Nicola Lynnette - Conservative Party Candidate |
Franche & Habberley North | CONNOLLY George Anthony - Conservative Party Candidate HOPKINS William Thomas - Conservative Party Candidate ROSS David Richard - Conservative Party Candidate |
Offmore & Comberton | BISHOP Rosemary Elizabeth - Conservative Party Candidate MIAH Shazu - Liberal Democrats OBORSKI Frances Mary - Liberal Democrats |
View full results broken down by ward.
Thursday 6 May 2021
Result of the election of a Worcestershire County Councillor
Division | Elected | Party |
---|---|---|
Bewdley | MOREHEAD Daniel | The Conservative Party Candidate |
Chaddesley | HART Marcus John | The Conservative Party Candidate |
Cookley, Wolverley & Wribbenhall | HARDIMAN Ian David | The Conservative Party Candidate |
St Barnabas | ROSS David Richard | The Conservative Party Candidate |
St Chads | HOPKINS William Thomas | The Conservative Party Candidate |
St Georges & St Oswalds | MUIR Tony Andrew | The Conservative Party Candidate |
St Johns | ONSLOW-FAGE Tracey Lee | The Conservative Party Candidate |
St Marys | DESMOND Nathan John | The Conservative Party Candidate |
Stourport-on-Severn |
HARRISON Paul ROGERS Christopher John |
Conservative Party Candidate Conservative Party Candidate |