WFDC logo

Election Results

Below are the full results for each ward as they are declared. The duly elected members are highlighted in pale grey. 

This page is set to automatically refresh every 5 minutes. 

Aggborough & Spennells

Name
Party
Party Colour
Votes
Elected
ASTON John Cedric
Independent
 
1274
Yes
DYKE Helen Elizabeth
Independent
 
1706
Yes
DYKE Peter
Independent
 
1441
Yes
GARDNER Graham Robert
UK Independence Party (UKIP)
 
653
HINE Doug
The Green Party
 
410
HUMPHRIES Mark Richard
UK Independence Party (UKIP)
 
591
JEANES Philip Howard
UK Independence Party (UKIP)
 
505
ONSLOW Tracey
Conservative Party Candidate
 
1239
ROBERTSON Keith Roderick
Independent Community and Health Concern
 
617
RUSHBROOK Brian Alan
Labour Party
 
704
SIDDALL Ian John
Conservative Party Candidate
 
1046
TROMANS Andrew Jonathan
Conservative Party Candidate
 
993

Turnout: 65.1%

Invalid Ballot Papers: 25

Bewdley & Rock

Name
Party
Party Colour
Votes
Elected
ALTON Moz
UK Independence Party (UKIP)
 
875
BEESON John Kenneth
Independent Community and Health Concern
 
959
CAMPION John-Paul
Conservative Party Candidate
 
2194
Yes
CLEE Stephen
Conservative Party Candidate
 
1953
Yes
EDGINTON-WHITE Calne Elaine
Independent Community and Health Concern
 
1080
EDMUNDSON Philip John
Independent Community and Health Concern
 
837
FLELLO Mark Nicholas
Labour Party
 
904
GREENER Jenny
Conservative Party Candidate
 
1874
Yes
OLIVER Phil
 
566
STANCZYSZYN Rod
Labour Party
 
730
TALBOT Gary Martyn
UK Independence Party (UKIP)
 
627
WOOD Christopher Robert
UK Independence Party (UKIP)
 
757

Turnout: 73.7%

Invalid Ballot Papers: 20

Blakebrook & Habberley South

Name
Party
Party Colour
Votes
Elected
BENNETT Julie Patricia
Independent Community and Health Concern
 
669
CONNOR Bernadette
Labour Party
 
792
CONNOR Paul Stephen
Labour Party
 
790
DANIELS Phil
UK Independence Party (UKIP)
 
833
GREGORY Ruth Edna
Conservative Party Candidate
 
1194
Yes
HART John Arthur
Conservative Party Candidate
 
1232
Yes
HOLLYOAK Dave
UK Independence Party (UKIP)
 
871
LAYTON Martin Timothy
The Green Party
 
206
LEA Victoria
The Green Party
 
289
MCVEY Natalie
Green Party first choice candidate
 
481
MORAN Caroline Angela
UK Independence Party (UKIP)
 
699
SMITH Juliet Denise
Conservative Party Candidate
 
1070
Yes
TROTH Michael Richard
Liberal Democrats
 
211
WRIGHT Lee
Labour Party
 
612
YOUNG Kevin Kenneth
Trade Unionists and Socialists Against Cuts
 
68

Turnout: 55.8%

Invalid Ballot Papers: 28

Broadwaters

Name
Party
Party Colour
Votes
Elected
AHMED Mumshad
Labour Party
 
745
DESMOND John Reginald
Conservative Party Candidate
 
923
Yes
FINCH Dave
The Green Party
 
358
HARRINGTON Steve
UK Independence Party (UKIP)
 
748
Yes
HOPKINS Bill
UK Independence Party (UKIP)
 
637
ONSLOW Gill
Conservative Party Candidate
 
689
RAYNER Mary Alice
Independent Community and Health Concern
 
931
Yes
RYDER Brian Edward
Patriotic Socialist Party
 
34
SEWELL Adrian Mark
Labour Party
 
717
SMART Esther Christina
Liberal Party - Keep It Local
 
192
SMITH Greta Joan
Conservative Party Candidate
 
561
WALKER Steve
Labour Party
 
722
WOOLDRIDGE Paul
UK Independence Party (UKIP)
 
602
YOUNG Peter Winston Montgomery
Independent Community and Health Concern
 
655

Turnout: 53.0%

Invalid Ballot Papers: 16

Foley Park & Hoobrook

Name
Party
Party Colour
Votes
Elected
ARNOLD Sam
Labour Party
 
1046
Yes
CASSIDY Clare Ramona
Liberal Democrats
 
431
CHAMBERS Sally Jane
Conservative Party Candidate
 
1297
Yes
DESMOND Nathan John
Conservative Party Candidate
 
1348
Yes
EDGINTON Sophie Amanda
UK Independence Party (UKIP)
 
891
GALE Nicky
Conservative Party Candidate
 
1036
HINETT Louise Yvonne
Independent Community and Health Concern
 
770
LEE Ronald Anthony
The Green Party
 
392
STOKES Charlotte Faye
UK Independence Party (UKIP)
 
792
WRENCH Michael James William
UK Independence Party (UKIP)
 
901

Turnout: 55.0%

Invalid Ballot Papers: 16

Franche & Habberley North

Name
Party
Party Colour
Votes
Elected
BAKER Jeff
Conservative Party Candidate
 
2006
Yes
CLENT Tony
UK Independence Party (UKIP)
 
1039
GILBERT Nigel Anthony
Trade Unionists and Socialists Against Cuts
 
155
HINGLEY Anne Teresa
Conservative Party Candidate
 
1930
Yes
KIRKLAND Ingra Annette
Trade Unionists and Socialists Against Cuts
 
112
KNOWLES Nigel
Labour Party
 
1443
Yes
MCCANN Dan
Conservative Party Candidate
 
1347
MCFARLAND Barry
Labour Party
 
1113
MILLS Jon
The Green Party
 
437
SHELLIE Caroline Marie
Independent Community and Health Concern
 
1137
WHITE David John
UK Independence Party (UKIP)
 
809
WILLOUGHBY Peter William
UK Independence Party (UKIP)
 
742

Turnout: 64.3%

Invalid Ballot Papers: 29

Lickhill

Name
Party
Party Colour
Votes
Elected
ATKINSON Nick
The Green Party
 
61
DAWES Adrian Charles
UK Independence Party (UKIP)
 
285
GLASS Brian Thomas
Independent Community and Health Concern
 
336
LITTLE David
Conservative Party Candidate
 
581
Yes
WARREN Carol Gwyneth
Labour Party
 
259

Turnout: 68.9%

Invalid Ballot Papers: 8

Mitton

Name
Party
Party Colour
Votes
Elected
BREWER Cliff
Independent Community and Health Concern
 
1122
DAVIS Gilda Maria
The Green Party
 
350
DAWES Berenice Susan
UK Independence Party (UKIP)
 
952
FEARN Sara Elizabeth
Conservative Party Candidate
 
1517
Yes
HAWES Jill
Labour Party
 
823
HOLDEN John
UK Independence Party (UKIP)
 
1022
JONES Gren
Labour Party
 
675
MUIR Tony Andrew
Conservative Party Candidate
 
1170
Yes
PARISH Jim
Independent Community and Health Concern
 
1118
ROGERS Chris
Conservative Party Candidate
 
1273
Yes
SALTER Michael Arthur
Independent Community and Health Concern
 
987
SHELDON Wayne Martin
UK Independence Party (UKIP)
 
840

Turnout: 61.6%

Invalid Ballot Papers: 26

Offmore & Comberton

Name
Party
Party Colour
Votes
Elected
AKATHIOTIS Rachel Louise
Liberal Party - Keep It Local
 
558
BALLINGER Graham William
Independent Community and Health Concern
 
985
Yes
BISHOP Rose
Conservative Party Candidate
 
1274
Yes
BOYLE Lawrie
Trade Unionists and Socialists Against Cuts
 
134
BRADLEY Margaret Anne
Labour Party
 
881
BREESE Kath
UK Independence Party (UKIP)
 
842
CAULFIELD Brett Raymond
The Green Party
 
405
HARRISON Paul Bernard
Conservative Party Candidate
 
953
MIAH Shazu
Liberal Party - Keep It Local
 
548
OBORSKI Fran
Liberal Party - Keep It Local
 
1353
Yes
PRICE Mike
Conservative Party Candidate
 
903
ROCKS John Michael
Labour Party
 
661
STOOKE Martin John
UK Independence Party (UKIP)
 
949
WHITMORE Tony
UK Independence Party (UKIP)
 
684

Turnout: 61.5%

Invalid Ballot Papers: 25

Wribbenhall & Arley

Name
Party
Party Colour
Votes
Elected
CANDLIN Linda Anne
Independent Community and Health Concern
 
545
COURT George
Labour Party
 
581
DAVIES Liz
Independent Community and Health Concern
 
525
FIELD David John
UK Independence Party (UKIP)
 
525
MANNION Melanie
UK Independence Party (UKIP)
 
394
NORTON Conan Bertram
Labour Party
 
422
PHILLIPS Julian Alan Charles
Conservative Party Candidate
 
1078
Yes
RYAN Louise Charlotte
The Green Party
 
215
YARRANTON Gordon Clifford
Conservative Party Candidate
 
1195
Yes

Turnout: 69.7%

Invalid Ballot Papers: 11

Wyre Forest Rural

Name
Party
Party Colour
Votes
Elected
COLLINS Dan
UK Independence Party (UKIP)
 
898
HARDIMAN Ian David
Conservative Party Candidate
 
2417
Yes
HART Marcus John
Conservative Party Candidate
 
2517
Yes
HOPKINS Sarah Jane
UK Independence Party (UKIP)
 
874
KILLINGWORTH Derek John
Independent Community and Health Concern
 
880
LEONARD Craig Ashley
UK Independence Party (UKIP)
 
724
NICHOLLS Christopher David
Labour Party
 
1347
SPOHRER Kate
The Green Party
 
756
WILLIAMS Stephen John
Conservative Party Candidate
 
2141
Yes

Turnout: 74.4%

Invalid Ballot Papers: 34

Areley Kings & Riverside

Name
Party
Party Colour
Votes
Elected
 

Turnout:

Invalid Ballot Papers:

Please note the election for District Councillors for the Areley Kings & Riverside Ward was postponed. 

View the results from the election held on 9th June 2015.



Wyre Forest District Council