WFDC logo

2014 Results Breakdown

District, Parish and European Parliamentary Elections - 22 May 2014

Notice of Uncontested Parish Elections (43KB) for Chaddesley Corbett; Kidderminster Foreign; Rushock; Stone; Upper Arley – Arley Village; Upper Arley - Pound Green and Upper Arley - Shatterford

District Results

Straight to:
Aggborough & Spennells ¦ Areley Kings ¦ Bewdley & Arley ¦ Blakedown & Chaddesley ¦ Broadwaters ¦ Franche ¦ Greenhill ¦ Habberley & Blakebrook ¦ Lickhill ¦ Mitton ¦ Offmore & Comberton ¦ Oldington & Foley Park ¦ Sutton Park ¦ Wribbenhall

Parish Results

Straight to:
Bewdley East ¦ Bewdley West ¦ Bewdley Wribbenhall

European Results

Straight to European Parliamentary Election results

District Results

Aggborough & Spennells

NamePartyVotes
ASTON John Cedric Independent 836
LEE Ronald Anthony Green Party 50
NORTON Conan Bertram The Labour Party Candidate 155
ROBERTSON Keith Roderick Independent Community and Health Concern 248
TROMANS Andrew Jonathan The Conservative Party Candidate 330
WOOLDRIDGE Thomas Paul UK Independence Party (UKIP) 309

Duly Elected: ASTON John

Turnout 36.93%

Areley Kings

NamePartyVotes
HENDERSON Kenneth James The Conservative Party Candidate 400
JONES Ian Wynne UK Independence Party (UKIP) 454
LLOYD Robert John The Labour Party Candidate 557
THOMAS Nigel John Independent Community and Health Concern 412

Duly Elected: LLOYD Robert John

Turnout 38.93%

Bewdley & Arley

NamePartyVotes
BODEN John Leslie UK Independence Party (UKIP) 565
CLEE Stephen John Michael The Conservative Party Candidate 622
COURT George Christopher The Labour Party Candidate 408
KILLINGWORTH Derek John Independent Community and Health Concern 583
OLIVER Phillip Richard Green Party 122

Duly Elected: CLEE Stephen John Michael

Turnout 43.67%

Blakedown & Chaddesley

NamePartyVotes
CONNOR Bernadette The Labour Party Candidate 116
DAWES Adrian Charles UK Independence Party (UKIP) 278
HAYWARD Pauline Vera The Conservative Party Candidate 779
HINETT Louise Yvonne Independent Community and Health Concern 223

Duly Elected: HAYWARD Pauline Vera

Turnout 42.55%

Broadwaters

NamePartyVotes
CHAMBERS Sally Jane The Conservative Party Candidate 301
MARTIN Howard James The Labour Party Candidate 476
SMART Esther Christina Liberal Party - Keep It Local 63
WOOLDRIDGE Paul UK Independence Party (UKIP) 634
YOUNG Peter Winston Montgomery Independent Community and Health Concern 453

Duly Elected: WOOLDRIDGE Paul

Turnout 32.14%

Franche

NamePartyVotes
CLENT Anthony Roland UK Independence Party (UKIP) 572
GILBERT Nigel Anthony Trade Unionists and Socialists Against Cuts 29
MCCANN Daniel Cyril Hugh The Conservative Party Candidate 550
SHELLIE Caroline Marie Independent Community and Health Concern 475
WRIGHT Leroy Peter The Labour Party Candidate 353

Duly Elected: CLENT Anthony Roland

Turnout 35.29%

Greenhill

NamePartyVotes
AHMED Mumshad The Labour Party Candidate 275
AKATHIOTIS Rachel Louise Liberal Party - Keep It Local 176
GREGORY Ruth Edna The Conservative Party Candidate 331
KIRKLAND Ingra Annette Trade Unionists and Socialists Against Cuts 34
LEA Victoria Ann Green Party 104
RAYNER John Independent Community and Health Concern 371
STOOKE Martin John UK Independence Party (UKIP) 540

Duly Elected: STOOKE Martin John

Turnout 30.35%

Habberley & Blakebrook

NamePartyVotes
GREENFIELD Anthony Harold Independent Community and Health Concern 341
HARDIMAN Ian David The Conservative Party Candidate 501
HYDE Lynn The Labour Party Candidate 663
WILLOUGHBY Peter William UK Independence Party (UKIP) 474
YOUNG Kevin Kenneth Trade Unionists and Socialists Against Cuts 13

Duly Elected: HYDE Lynn

Turnout 38.07%

Lickhill

NamePartyVotes
DAWES Berenice Susan UK Independence Party (UKIP) 482
KEOGH-SMITH David The Labour Party Candidate 285
LITTLE David The Conservative Party Candidate 466
SHEPPARD Dixon Raymond Independent Community and Health Concern 622

Duly Elected: SHEPPARD Dixon Raymond

Turnout 33.89%

Mitton

NamePartyVotes
HOLDEN John UK Independence Party (UKIP) 667
MUIR Tony Andrew The Conservative Party Candidate 460
SALTER Michael Arthur Independent Community and Health Concern 595
WARREN Carol Gwyneth The Labour Party Candidate 317

Duly Elected: HOLDEN John

Turnout 34.06%

Offmore & Comberton

NamePartyVotes
BISHOP Rosemary Elizabeth The Conservative Party Candidate 623
BUDDEN Keith The Labour Party Candidate 300
HOPKINS William Thomas UK Independence Party (UKIP) 558
INGHAM Timothy Simon Mark Liberal Party - Keep It Local 351
WATKINS Christine Margaret Independent Community and Health Concern 254

Duly Elected: BISHOP Rosemary Elizabeth

Turnout 38.52%

Oldington & Foley Park

NamePartyVotes
ARNOLD Samuel Joseph The Labour Party Candidate 236
GALE Nichola Lynnette The Conservative Party Candidate 244
MEEKINGS Susan Caroline Independent Community and Health Concern 167
WRENCH Michael James William UK Independence Party (UKIP) 338

Duly Elected: WRENCH Michael James William

Turnout 26.87%

Sutton Park

NamePartyVotes
CAMPION John-Paul The Conservative Party Candidate 517
CONNOR Paul Stephen The Labour Party Candidate 187
HOLLYOAK David Eric Liberal Party - Keep It Local 458
LAWSON James Farquharson Independent Community and Health Concern 230
STOKES Charlotte Faye UK Independence Party (UKIP) 398
WHITBREAD Michael Alexander Green Party 76

Duly Elected: CAMPION John-Paul

Turnout 32.87%

Wribbenhall

NamePartyVotes
AKATHIOTIS Michael Liberal Party - Keep It Local 35
ALTON Maurice Andrew UK Independence Party (UKIP) 353
CANDLIN Linda Anne Independent Community and Health Concern 369
JONES George Grenfell The Labour Party Candidate 288
YARRANTON Gordon Clifford The Conservative Party Candidate 591

Duly Elected: YARRANTON Gordon Clifford

Turnout 40.40%

Parish Results

Bewdley East 

NamePartyVotes
BEESON John Kenneth Independent Community and Health Concern 400
COLEMAN Anna The Conservative Party Candidate 339
COURT George Christopher The Labour Party Candidate 257
EDMUNDSON Philip John Independent Community and Health Concern 388
FISHWICK Margaret Mary The Conservative Party Candidate 272
GALE Nichola Lynnette The Conservative Party Candidate 207
GITTINS Carol Suzanne The Labour Party Candidate 249
GITTINS Paul Dennis The Labour Party Candidate 241
KNOWLES Jennifer Sasha Annette The Labour Party Candidate 236
TONKS Kenneth Geoffrey The Conservative Party Candidate 246

Duly Elected: BEESON John Kenneth; COLEMAN Anna; EDMUNDSON Philip John; FISHWICK Margaret Mary 

Turnout 43.33%

 

Bewdley West

NamePartyVotes
CLAY Megan Ann The Labour Party Candidate 242
CLEE Stephen John Michael The Conservative Party Candidate 318
COLEMAN Roger Hugh The Conservative Party Candidate 264
EDGINTON-WHITE Calne Elaine Independent Community and Health Concern 374
IRELAND Robert Charles The Labour Party Candidate 187
JONES Christine Mary The Labour Party Candidate 163
JONES George Grenfell The Labour Party Candidate 148
KILLINGWORTH Derek John Independent Community and Health Concern 334
LAWSON James Faquharson Independent Community and Health Concern 230
RUMBA Boriss The Conservative Party Candidate 219
SHELLIE Caroline Marie Independent Community and Health Concern 244
WARD Albert Henry The Conservative Party Candidate 232

Duly Elected: CLEE Stephen John Michael; COLEMAN Roger Hugh; EDGINTON-WHITE Calne Elaine; KILLINGWORTH Derek John

Turnout 44.08%

 

Bewdley Wribbenhall

NamePartyVotes
ALTON Maurice Andrew UK Independence Party (UKIP) 385
BUCKLEY Arthur John The Conservative Party Candidate 305
CANDLIN Linda Anne Independent Community and Health Concern 559
DAVIES Elizabeth Mary Independent Community and Health Concern 520
DUDLEY James Wilson The Conservative Party Candidate 299
FLELLO Mark Nicholas The Labour Party Candidate 267
HARDIMAN Ian David The Conservative Party Candidate 305
JONES Lisa Joan The Conservative Party Candidate 286
KNOWLES Nigel The Labour Party Candidate 306
LATHAM John Independent Community and Health Concern 371
MACE Anne Independent Community and Health Concern 425
NORTON Conan Bertram The Labour Party Candidate 225
TRICK Anthony Richard Independent Community and Health Concern 360
WRIGHT Leroy Peter The Labour Party Candidate 206
YARRANTON Gordon Clifford The Conservative Party Candidate 552
ZALIN Anthony Maurice The Labour Party Candidate 234

Duly Elected: ALTON Maurice Andrew; CANDLIN Linda Anne; DAVIES Elizabeth Mary;  MACE Anne; YARRANTON Gordon Clifford

Turnout 41.21%

European Parliamentary Elections

Local Results from Wyre Forest for the European Parliamentary Election in the West Midlands Region

Regional Notice of Results for the West Midlands Region

View Birmingham City Council's European Parliamentary Election page.



Wyre Forest District Council